Arhitekti 36 Tartu | E-L 10.00 - 19.00 | Tel: 51994059 | info@veinimaailm.ee

CHIARETTO BARDOLINO 2021

Roosa kuiv vein. Viinamarjasordid Corvina, Rondinella

 

Bardolino Chiaretto on värske, puuviljane, huvitav roosa vein. “Chiaretto” tuleneb sõnast “chiaro” - hele, kahvatu. Valetti veinimaja Chiaretto Bardolino No 5 on intrigeeriv: vein valmib savist amforates.  

 

Veini kääritamiseks kasutati maa sisse kaevatud savist doliume ja transportimiseks amforaid umbes 8000 aastat tagasi kuni Rooma Impeeriumi lagunemiseni, siis kadusid savianumad ajaloo tolmukihti, sest kasutusele võeti kergemini töödeldav puit. Koos savi, kui materjali unustamisega, kadusid teadmised doliumi/amfora-veinidest. Teadus on tagantjärele avastanud, et savianumates käärinud veinid olid hoopis teistsugused. 

 

Savianumad sobivad suurepäraselt veini jaoks. Mikrooksüdatiivne õhuhapniku vahetus kääriva sisu ja väliskeskkonna vahel toimub erinevalt puidust ilma organoleptilisest seisukohast veini ülekandumiseta, austades seega kõik viinamarja lõhna- ja maitseomadusi. Lisaks on savil omadus kaitsta temperatuurimuutuste eest, hoides optimaalset käärimise või küpsemise temperatuuri. 

 

Peale korjet eemaldati kobararootsud, kestad purustati ja jäeti mahlasse leotuma 12-36 tunniks, järgnes õrn pressimine. Mahla alkoholsele kääritamisele madalal temperatuuril (15-18°C)  järgnes 12 kuu pikkune muutumine ja seisuaeg savist anumates. 

 

Lõheroosal veinil on särtsakas marjane, vaarikane lõhn; maitse kompleksne, iseloomuga. Vein sobib aperitiiviks ja kergemate roogade, ka valge liha kõrvale. Ideaalne koos sushi või karpidega.